Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Як купити квартиру в новобудові і не “потрапити” – консультація юриста

12270.jpg
 

Будь-яке придбання нерухомості – справа неабияка. Гроші там віддаються для абсолютної більшості українців дуже серйозні (для багатьох це взагалі плоди праць усього попереднього життя), і їх втрата може обернутися справжньою бідою. І якщо на вторинному ринку ми хоча б бачимо, за що платимо, то при покупці в новобудові на момент розставання з грошима квартира часто існує тільки в планах будівельників та наших мріях. Які документи слід перевіряти, перш ніж зважитися на придбання ще не побудованої квартири, нам розповіли адвокат ЮФ “АБГ” Катерина Гутгарц, юрист Міжнародної адвокатської компанії “УкрЮрЦентр” Катерина Ємельяненко і адвокат ЮФ “Універс-Альянс” Юрій Андрощук.

СХЕМА. Ще до того, як придивлятися до того, хто і за що хоче ваших грошей, зверніть увагу на те, як саме їх збираються у вас взяти. “Насамперед оцініть схему інвестування, – радить Катерина Гутгарц. – Згідно із законом України “Про інвестиційну діяльність” гроші фізосіб для будівництва житла можуть залучатися виключно через фонди фінансування будівництва, фонди операцій із нерухомістю, інститути спільного інвестування, а також із допомогою випуску цільових облігацій підприємств. Зобов’язання за останніми виконуються шляхом передачі об’єкта житлового будівництва”. На практиці ж часто використовуються інші схеми. Наприклад, з приватними особами полягають попередні договори або договори купівлі-продажу майнових прав на ще будується. Для забудовників такі схеми більш прості і дешеві, але для потенційних покупців дуже ризикові. “У випадку недобросовісності забудовника інвестор може залишитися і зовсім без квартири. Причому звернення до суду йому також не допоможе, – попереджає Катерина Гутгарц. – Зокрема, Верховний Суд України неодноразово наголошував на тому, що договір купівлі-продажу майнових прав – не підстава для визнання права власності на житло за покупцем”.

ПАКЕТ. “Перед укладенням договору перевірте установчі документи забудовника: державний акт на право володіння земельною ділянкою або договір оренди земельної ділянки, позитивний висновок комплексної державної експертизи, дозвіл на виконання будівельних робіт, ліцензію будівельної організації”, – перераховує Юрій Андрощук. Катерина Ємельяненко радить також вивчити проект забудови, затверджений органами архітектурно-будівельного нагляду (пакет технічної документації: поверхові плани будівлі, проектну документацію). Корисно порівняти, наскільки те, що зводить дана компанія, відповідає тому, що їй затвердили для забудови. Справа в тому, що серед забудовників зустрічаються любителі творчої переробки затверджених проектів прямо по ходу будівництва.

“Зверніть увагу і на терміни дії документів виходячи з періоду будівництва”, – радить Катерина Ємельяненко. Документацію на будівництво бажано перевірити і за іншими джерелами (не тільки по паперах, показаним в офісі компанії).

“Наприклад, кияни можуть на сайті КМДА дізнатися статус будівництва через “Містобудівний моніторинг “(monitor.mkk.kga.gov.ua)”, – наводить приклад Катерина Гутгарц.

Вся таємниця

Ми живемо в епоху інтернету, і перше, що робимо, зіткнувшись, наприклад, з компанією-забудовником, – шукаємо інформацію про неї. Адже навряд чи хтось захоче зв’язуватися з тими, за ким тягнеться шлейф різноманітних скандалів і хор скривджених покупців. Але, крім публічної репутації компанії, є сенс перевірити ще дещо.

ПЛАНИ. Катерина Ємельяненко радить звернути увагу, що забудовник вже побудував і над якими об’єктами збирається працювати найближчим часом. Зрозуміло, що “планів громаддя” може бути і у тих, хто вже нишком пакує валізи. Проте ті, хто інвестує в майбутні об’єкти і веде якісь роботи по ним, викликають більше довіри, ніж ті, у кого ваш будинок перший і останній у списку.

САЙТИ. Незайвим буде додатково перевірити і ті папери, які вам пред’явив забудовник. “Бажано відвідати сайт Міністерства будівництва і регіонального розвитку. Там ви обов’язково знайдете (або не знайдете) номер ліцензії будкомпанії. Не завадить також відшукати на сайті Держкомісії з регулювання фінансових послуг дозвіл на финдеятельности компанії – продавця житла”, – радить Ємельяненко.

РЕЄСТРИ. Перевірте навіть саму базову інформацію про забудовника. “Для цього потрібно прийти з паспортом до держреєстратора будь держадміністрації. У нього попросіть і так зване повне вилучення про компанію-забудовника з Єдиного держреєстру підприємств і організацій України за його кодом”, – пропонує Ємельяненко. Вас цікавить дата реєстрації компанії і інформація про його керівника. Дізнатися, чи немає на забудовника будь-яких арештів або ж заборон на відчуження майна, можна в Держреєстрі обтяжень. Чи не знаходиться будь-яке майно забудовника в заставі (іпотеці), можна дізнатися через Держреєстр іпотек. Інформацією з цих двох реєстрів з вами поділиться держпідприємство “Інформцентр Мін’юсту України” (www.informjust.ua) за письмовим запитом. “Не зайвим буде перевірити, чи немає судових тяжб за участю компанії-забудовника, – це можна зробити через відкритий всім Єдиний реєстр судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua)”, – радить Юрій Андрощук.

Джерело: ibud.ua

, , , , , , , ,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно