Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Як може вирости тариф на газ для українців: в НБУ назвали нові ціни

16868.jpg
 

Експерти впевнені – газ повинен подорожчати вже цього року.
Національний банк України (НБУ) на днях зробив прогноз вартості імпортного блакитного палива. За кілька років тисяча кубометрів газу подорожчає з 247,7 до 292 доларів. Від цін на закордонний газ залежить тариф і для простих українців.У Меморандумі з МВФ український уряд взяв на себе зобов’язання утримувати тарифи на рівні імпортного паритету. Сайт “Сегодня” з’ясував, як і чому може подорожчати газ для українців.

Чому газ може подорожчати

Чинний тариф на газ для населення – 6879 гривень за тисячу кубометрів.Як пояснювала глава Наглядової ради “Нафтогазу” Юлія Ковалів, тариф сформований за формулою: вартість імпортного газу × курс долара + ПДВ + транспортування + розподіл + націнка Нафтогазу.

Ціна газу як товару (без урахування вартості транспортування, розподілу і націнки) становить 6078,66 гривень (185 доларів * 26,7 (передбачуваний курс гривні) + 20% ПДВ).У Міністерстві економрозвитку влітку 2016-го припускали, що курс національної валюти в цьому році складе 26,7 гривні. Однак, в бюджеті на 2017-й закладено курс 27,2 гривні за долар, а вартість газу – на рівні 245 доларів.

Якщо перерахувати вартість газу як товару з урахуванням оновлених показників, тисяча кубометрів коштуватиме близько восьми тисяч гривень.А з урахуванням націнки і витрат на транспортування і розподіл – близько дев’яти тисяч гривень за тисячу кубів, тобто приблизно на 30% дорожче.

У 2018-му імпортний газ, згідно з прогнозом НБУ, буде коштувати 273,3 доларів за тисячу кубів, а курс долара досягне 29,95 гривні.В результаті українці повинні будуть заплатити за блакитне паливо вже майже 11 тисяч гривень.

У минулому році в Міністерстві економіки припускали: якщо імпортний газ стане занадто дорогим або ж курс гривні “впаде”, чиновники розглянуть можливість закуповувати газ в Росії.”У нас є ще один люфт на випадок, якщо курс долара виросте, або європейський газ стане дорожчим, ніж 185 доларів за тисячу кубометрів.Це “Газпром”, – заявив високопоставлений чиновник Кабміну після прийняття рішення про підвищення тарифу на газ з 3600 до 6900 гривень за тисячу кубометрів.

На даний момент і в “Нафтогазі”, і в Кабміні кажуть: купувати блакитне паливо у Росії не збираються.Якщо ж тариф на газ не переглядати, відзначають економісти, уряду доведеться дотувати “Нафтогаз”.

Уряд не підвищує тариф через політичні міркування, пояснює глава Наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.Крім того, після підвищення тарифу Кабміну довелося б виділити більше коштів на компенсацію субсидій.

“Дійсно, ми прив’язані до імпортної ціною, але з іншого боку ми бачимо ручне управління з боку уряду.Насправді ціна вже повинна була переглянута до 10-11 тисяч гривень за тисячу кубометрів “, – вважає Юрій Корольчук.

Що буде робити уряд

Тариф на газ в Україні будуть переглядати два рази в рік, говориться в урядовій постанові №90 від 21 лютого. До першого квітня і до першого жовтня.При перегляді тарифу враховуватимуть середньомісячні показники цін на газ на німецькому хабі NCG (за півріччя) з урахуванням витрат на транспортування до українського кордону і входу в ГТС в перерахунку на офіційний курс НБУ, а також тарифи на транспортування, розподіл інацінку “Нафтогазу”.

Якщо виявиться, що ціна на доставлений імпортний газ більше, ніж на десять відсотків від діючого тарифу, вартість блакитного палива збільшать. Таке зобов’язання український уряд також взяло на себе в меморандумі з МВФ.Для цього, як йдеться в документі, ввела тимчасову механізм автоматичної корекції.

При цьому прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявляє – причин для підвищення вартості газу на даний момент немає. “Ніякого зростання цін на природний газ для населення не буде.Я не допущу ніякого підвищення тарифів на газ для потреб населення. А ті, хто заявляє про можливе зростання цін на 40%, повинні або відповідально працювати, або писати заяву на звільнення “, – заявив в лютому прем’єр-міністр.

Нагадаємо, головний споживач газу в Україні – населення. При цьому абсолютна більшість багатоповерхівок потребують тепломодернізації. Фактично, українці опалюють не тільки свої будинки і квартири, а й вулиці.Через утеплених стін, “дірявих” вікон, підвалів, дахів щорічно “втрачається” дев’ять мільярдів кубометрів газу. Це більше, ніж за рік добувають усі українські приватні компанії.Такий обсяг газу обходиться Україні в 2,2 мільярда доларів (тисяча кубометрів імпортного газу в цьому році коштує 245 доларів, говориться в бюджеті країни).

Що ще може подорожчати

Тариф на газ встановлює Кабмін, на інші комунальні послуги – Нацкомісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ).Кілька тижнів тому глава Нацкомісії Дмитро Вовк в ефірі одного з телеканалів заявив: тариф на опалення на 90% залежить від вартості газу. “Якщо говорити про централізованому опаленні – ми можемо вплинути на 10% тарифу.90% тарифу – це природний газ, який визначається за рішенням уряду “, – розповів Вовк. Пропорційно газу також подорожчає гаряча вода і опалення.

Тарифи на опалення і гарячу воду розраховують підприємства-постачальники, після ці розрахунки передають НКРЕКУ, які приймають остаточне рішення про підвищення тарифів.

Також в 2017-м, як то кажуть в презентації НКРЕКУ, в середньому для українців холодна вода подорожчає на 9%. “Київводоканал” планує підняти свій тариф на 16,4%, найбільше подорожчання планується в “Жітомірводоканале” – на 18,2%.У той же час в Південному вода подорожчає всього на 6,2%.

Як пояснили в комісії, підприємства зобов’язані подати заяви з проханням встановити нові тарифи до 10 серпня. Після цього в НКРЕКУ нові тарифи затвердять.

Джерело: segodnya.ua

,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно