Категории
16098.jpg
Як працюватимуть нові правила будівельного ринку
24.01.2017 Дайджест
 

Через чотири місяці будринок України перейде на нову систему категоризації об’єктів будівництва.
Прийнятий 17 січня Верховною Радою закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення містобудівної діяльності” (№4733-1) істотно змінить умови роботи на ринку як для дрібних, так і для великих гравців.ABCnews з’ясовував, що зміниться для забудовників і чому.

класова система

Зараз об’єкти будівництва діляться на 5 категорій складності, причому на будівництво об’єктів IV-V категорій складності потрібен дозвіл ДАБІ або відповідних органів на місцях.Забудовники, не бажаючи ускладнювати собі життя, нерідко занижували категорію об’єкта, видаючи IV-V за III (наприклад, формально розбиваючи великі ЖК на дрібні черзі).

Про такий стан справ знали і учасники ринку, і контролюючі органи.Бажаючи змінити ситуацію, ДАБІ запропонувала замінити 5 категорій складності на 3 класу наслідків. В незначний клас (СС1) потрапили колишні I і II категорії, для таких об’єктів досить просто подати до контролюючих органів повідомлення про початок будівельних робіт.За підрахунками авторів законопроекту, таких об’єктів в Україні буде понад 80%.

У середній клас (СС2) наслідків потрапили об’єкти III-IV категорій складності, в значний клас (СС3) – V категорії складності.Такі об’єкти можна буде будувати тільки після отримання дозволу та потрібно буде обов’язково проводити експертизу.

Власне, ці нововведення дійсно сильніше за все торкнулися III категорію складності.Тепер забудовникам не буде сенсу занижувати клас об’єкта, тому що умови будівництва СС2 і СС3 будуть однаковими. Як вважає комерційний директор компанії Royal House Олексій Білокінь, прийняття цього закону назрівало давно.”Занадто багато забудовників користувалися декларативною системою, починаючи будівництво масштабних об’єктів”, – говорить він.

Середні складності

Саме зміни, що стосуються III категорії складності, спочатку найбільше хвилювало учасників будринку, які виступили категорично проти нововведення, вважаючи його непотрібною реформою, яка ускладнить умови роботи.Але з часом навіть найактивніші противники змін пом’якшили свою позицію, розуміючи, що ситуація з III категорією складності перетворилася в хаос. Не можна сказати, що всі забудовники змирилися з нововведенням, але ставляться до нього менш радикально, ніж раніше.

Так, заступник комерційного директора компанії “Інтергал-Буд” Анна Лаєвський називає закон досить суперечливим саме через цю нової норми.”Якщо раніше для початку будівництва мало- і среднеетажние об’єктів необхідна була тільки декларація про початок виконання будівельних робіт, то зараз забудовнику потрібно буде отримувати дозвіл на будівництво.Таким чином, процес отримання документації може бути розтягнутий в часі “, – говорить вона.

Олексій Білокінь згоден з такою думкою.Він підкреслює, що нова система значно подовжить термін реалізації “точкових” проектів для регіональних і обласних девелоперів, так як в регіонах немає достатньої кількості експертних організацій, здатних швидко і якісно провести експертизу проекту.”Зараз експертиза займає в середньому від 3 до 5 місяців, і це в Києві. Збільшення кількості і термінів дозвільних процедур може негативно позначитися на динаміці розвитку будівельного ринку в цілому”, – вважає він.

“Для законослухняних забудовників, які зводять житлові будинки вище 4 поверхів і об’єкти, на яких постійно перебувають понад 50 осіб, і які раніше користувалися спрощеною дозвільною процедурою, настануть нелегкі часи”, – підтримує колег керівниквідділу дозвільної документації компанії UDP Олександр Дідик.За його словами, незважаючи на те, що авторський склад законопроекту виправдовує його норми боротьбою з незаконним будівництвом та спрощенням дозвільних процедур в галузі, очевидним є той факт, що законопроект навпаки значно ускладнює дозвільніпроцедури при проведенні архітектурної та будівельної діяльності.

У той же час для великих забудовників, які будують масштабні житлові комплекси, на думку Олексія Білоконя, нововведення нічого кардинально не змінять, тоді як для покупців житла вони навіть стануть корисними.”Всі проекти багатоквартирних будинків будуть проходити експертизу на предмет відповідності будівельним нормам як з точки зору безпеки, так і з точки зору об’єктів соціальної інфраструктури, наявності паркомісць, нормативного озеленення і т.д.”, – пояснює він.

законотворчі торги

Питання про III категорії складності хвилювало не тільки учасників ринку. Спочатку це нововведення не знайшло відгук і серед депутатів профільного парламентського комітету з питань будівництва.Наприклад, нардеп Петро Сабашук спочатку виступав категорично проти цієї норми. Він пояснював, що сам, будучи будівельником, добре розуміє, з якими складнощами доведеться зіткнутися учасникам ринку.Проте, за кілька місяців члени профільного парламентського комітету змінили свою позицію.

У день, коли Рада прийняла законопроект №4733-1, Петро Сабашук говорив, що йому як і раніше не все в ньому подобається, але визнавав, що стройрінке необхідний контроль.”У нас вакханалія в будівництві”, – пояснював він зміну своїх поглядів.

Але якщо з цього питання депутати і представники виконавчої влади встигли знайти взаєморозуміння вчасно, то з іншого питання торги велися навіть в сесійній залі під час обговорення законопроекту і голосування по ньому.Йдеться про поправку №59, яку до другого читання запропонувала нардеп Ірина Суслова. Суть її зводиться до того, щоб дозволити видавати дозволи на будівництво об’єктів СС2 і СС3 тільки органам ДАБІ в обласних центрах, Києві та Севастополі.

Незважаючи на те, що автор на поправки не наполягала і в сесійній залі по ній не голосували, вона стала каменем спотикання.Депутати від “Самопомочі” і Асоціація міст України виступали категорично проти того, щоб дозволу по СС2 (саме з цієї категорії велося протистояння) видавали тільки в обласних центрах.Вони вважали, що таке право повинні мати всі населені пункти, незалежно від їх розміру.

Перед самим голосуванням торг ішов щодо розміру міст. Авторська група згодна була на те, щоб продовжувати делегувати повноваження ДАБІ в міста з населенням 90 тис.чол. і більше. Як пояснювали в ДАБІ, це технічна необхідність.

По-перше, в малих містах (з населенням до 90 тис. Чоловік) немає фахівців, які можуть виконувати функції ДАБІ та проводити експертизу.На підтвердження наводився той факт, що розпочата більше року тому реформа з децентралізації ДАБІ йде набагато повільніше, ніж розраховували в відомстві, і виною тому – відсутність кадрів в регіонах.В результаті, за даними ДАБІ, за цей час власні містобудівні повноваження отримали тільки 52 населених пункти.

По-друге, пояснювали в ДАБІ, в невеликих містах дуже рідко будують складні об’єкти, які можна віднести до СС2.

На ці аргументи “противники” приводили контраргументи. Так, пояснює перший заступник виконавчого директора Асоціації міст України Олександр Слобожан, кадрів дійсно немає.Але немає тому, що раніше, ще до реформи з децентралізації, їх масово забирали в Київ, а коли почалася реформа, працювати на місцях стало нікому.При цьому, за його словами, проводиться ДАБІ процес навчання регіональних фахівців, які потім зможуть виконувати функції ДАБІ у себе в містах, організований не дуже добре – навчання проходить повільно і надто бюрократизованим.

Що стосується класів об’єктів в регіонах, то, каже член профільного парламентського комітету Олена Бабак, логіка в позиції ДАБІ є, адже чим менше місто, тим рідше в ньому будують складні об’єкти.Але, це безперспективне рішення, яке буде заважати таким маленьким містам розвиватися, вважає вона.

В результаті противники норми про малих містах виступали категорично проти неї, вважаючи, що її прийняття призведе до відкату назад реформи з децентралізації ДАБІ.Тому вже під час голосування один їх авторів законопроекту, що представляв його в парламенті, Дмитро Андрієвський з голосу запропонував ще більш компромісний варіант, також обговорювався в кулуарах: знизити поріг до 50 тис. Населення.Завдяки цій поступку законопроекту вдалося отримати необхідні голоси “Самопомочі”: його підтримало 238 депутатів.

Який же буде підсумкова норма по 59 правці?Для початку, реформа з децентралізації ДАБІ продовжиться, власні містобудівні повноваження і далі зможуть отримувати всі міста. Всі вони зможуть регулювати будівництво об’єктів класу СС1.Що стосується класів СС2 і СС3, через які і йшли вищеописані дискусії, то містобудівні повноваження для видачі дозволів на будівництво за цими класами зможуть і далі отримувати міста, включаючи обласні центри, з населенням 50 тис. Чоловік і більше.Компроміс, може, і не ідеальний, але, погоджуються противники цієї норми, терпимий.

Що стосується певного перехідного періоду в чотири місяці, який залишився недопонятом багатьма, то він, як пояснюють в ДАБІ, стосується приведення чинного законодавства у відповідність з новим законом.Адже законопроект №4733-1 – це, по суті, набір правок до цілої низки законів.

Крім того, до вступу закону в силу у всіх населених пунктів України є час, щоб отримати для себе містобудівні повноваження ДАБІ.Всі міста, які вже отримали і встигнуть отримати повноваження ДАБІ до моменту вступу в силу закону, будуть продовжувати користуватися цими повноваженнями незалежно від розміру міста.

Джерело: abcnews.com.ua

Читайте также

** *