Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Як узаконити самовільну забудову? Порядок отримання свідоцтва про право власності

208624fl
 

Правовий мехнізм узаконення самовільної забудови

Щоб узаконити самобуд, доводиться дотримуватися не тільки вимоги Закону України № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності», а й прямі або завуальовані прохання чиновника про фінансовий мотивуванні. Так що не дивно, що чимало забудовників спочатку зводять об’єкт нерухомості, а потім (наприклад, поки в будинку йдуть оздоблювальні роботи) легалізують його.

Але навіщо взагалі переводити самовільне будівництво в розряд законних? Перш за все, узаконення – це механізм, який дозволяє реалізовувати своє право розпорядження майном. Адже особа, яка здійснила самочинне будівництво об’єкта нерухомості, не набуває права власності на нього (ч. 2., ст.376 Цивільного кодексу України (ЦКУ)). Неоформлений самобуд не можна продавати, дарувати, оформляти у спадок, передавати в оренду і т. д. Крім того, в такий будинок можна на законних підставах підвести інженерні мережі. А ще в майбутньому можливе накладення значних штрафних санкцій і навіть розпорядження знести будівлю за свій рахунок. Важливо тільки не забувати, що одночасно з реєстрацією майнових прав настає обов’язок платити податок на нерухомість.

Процедура узаконення самовільної забудови

Стандартний алгоритм узаконення регулюється як загальнодержавними, так і локальними нормативними актами. Тому ряд вимог в кожному регіоні може трохи відрізнятися. Але кілька кроків треба робити всім.

Спочатку проводять технічне обстеження та отримують технічний паспорт. Для цього звертаються в Бюро технічної інвентаризації (БТІ). Потім подають заяву до місцевої ради, який створює комісію за участю представника Державного архітектурно-будівельного контролю (ДАБК). Там на додаток можуть зажадати надати ряд документів.Це, зокрема, можуть бути:

– документ про право власності або користування на умовах оренди земельною ділянкою, на якій знаходиться побудований об’єкт;

– підтвердження сплати штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері містобудування та земельних відносин;

– проектна документація;

– список підрядних організацій, які брали участь в будівельно-монтажних роботах (якщо такі брали участь);

– договори та акти виконаних робіт.

Крім того, часто від власника вимагають сплати до місцевого бюджету певної суми в якості «добровільної» участі у благоустрої села або міста.

Як підсумок комісія видає свідоцтво відповідності збудованого об’єкта проектній документації, вимогам стандартів, нормативів і правил. По суті цей документ аналогічний акту про готовність закінченого будівництвом об’єкта.

Після цього треба надати в місцевий орган ДАБК або Центр надання адміністративних послуг (вони розташовані в кожному обласному центрі) два заповнених бланка декларації про готовність об’єкта до експлуатації. Там проведуть реєстрацію декларації, а один бланк віддадуть самовільного забудовника. Згідно з положеннями Постанови Кабінету міністрів України № 750 «Про порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів» в якості дати прийняття в експлуатацію будинку вважається дата реєстрації декларації про готовність об’єкта. Також зареєстрована декларація є підставою для укладення договорів з інженерними компаніями про постачання енергоресурсів (електроенергії, води, газу).

На підставі цієї декларації можна проводити державну реєстрацію права власності на житловий будинок в реєстраційній службі за місцем знаходження такої будови. Крім копії декларації, туди необхідно надати:

– заяву про проведення державної реєстрації;

– копію паспорта;

– копію довідки про присвоєння індивідуального номера платника податків;

– квитанції про сплату мита за реєстрацію прав на нерухомість (119 грн) і надання витягу з Державного реєстру прав (120 грн). Реквізити для оплати можна дізнатися безпосередньо в реєстраційній службі або на сайті (ddr.minjust.gov.ua);

– технічний паспорт на житловий будинок;

– документ про право власності або користування земельною ділянкою із зазначенням кадастрового номера. Якщо відомостей про номер в документі немає, то додатково надають виписку з Державного земельного кадастру;

– документ, що підтверджує присвоєння об’єкту адреси.

Результатом є отримання витягу з Державного реєстру прав. З цього моменту будинок вважається прийнятим в експлуатацію і належить законному власнику.

Присвоєння адреси

Щоб отримати поштову адресу, треба подати в управління місцевої ради з питань містобудування та архітектури заяву, до якої додати нотаріально завірену копію документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, а також копії декларації про готовність об’єкта до експлуатації та технічного паспорта.

В результаті надають виписку з наказу про присвоєння поштової адреси. Роблять це безкоштовно.

Джерело: superdom.ua

, , , , ,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно