Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Як захиститися від подвійного продажу

9591.jpg
 

Група експертів BRDO пропонує на законодавчому рівні запровадити механізм, що виключає багаторазову продаж одних і тих же квартир у споруджуваних будинках.З цією метою вони розробили законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо захисту прав власності на об’єкти нерухомого майна, які будуть побудовані в майбутньому».

20% ризику

«Законопроект поки розроблений в чорновому варіанті, але вирішувати проблему потрібно. Тому що на ринку занадто багато випадків подвійних перепродажів квартир у споруджуваних будинках », – розповідає одна з авторів законопроекту, експерт BRDO Таїсія Барінгольц.Вона каже, що в процесі розробки законопроекту експерти вивчили практику і законодавство різних систем права, і в підсумку знайшли власне рішення, виходячи з українських реалій.

За словами юриста київського офісу ЮФ Dentons Анжеліки Лівицька, реалії такі, що приблизно кожен п’ятий випадок покупки квартири на первинному ринку – ризикована інвестиція. Причому, за її словами, є випадки не тільки подвійних, а й потрійних і більш продажів квартир.Якщо мова йде про порушення майнових прав на квартиру, зазвичай вони передаються тричі, ділиться досвідом юрист.

Ще гірше, розповідає партнер UTKEF і учасник Ukrainian Building Community Сергій Овчинников, яка ситуація з продажами житла в незаконних або не зовсім законних об’єктах. «Якщо узгоджений об’єкт на 50 квартир, а будують 150 квартир – ось де найбільший ризик», – вважає він.Причому, за його словами, таких випадків на ринку дуже багато, і люди, незважаючи на всі застереження і наявність інформації, все одно купують житло в таких об’єктах.

Що пропонують

Щоб максимально убезпечити інвесторів і захистити їх від таких ризиків, і пропонується запровадити новий механізм.Серед пропонованих інструментів – такі:

реєстрація прав власності на об’єкт нерухомого майна, який буде побудований в майбутньому, в єдиному державному реєстрі;

встановлення державного мита за нотаріальне посвідчення договорувідчуження об’єкта нерухомого майна, що перебуває у власності забудовника, в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 грн.);

обов’язок забудовника створити веб-сайт об’єкта будівництва, на якому буде зосереджена вся необхідна інформація, така як затверджена проектна документація на будівництво, інша обов’язкова дозвільна документація, висвітлення ходубудівництва, форум інвесторів і т.д .;

зобов’язати забудовника вказувати в рекламі продажу житла адреса сайту об’єкта будівництва;

Встановлення особливостей оподаткування.

Реалізувати ці пункти пропонується шляхом внесення змін до низки законів України.Наприклад, ввести в ст. 331 ЦКУ визначення «об’єкт нерухомого майна, який буде побудований в майбутньому». У ст. 657 ЦКУ пропонується ввести норму про типовому договорі по об’єкту нерухомого майна, який буде побудований в майбутньому.На думку авторів законопроекту, це також посилить механізм захисту.

Місце для маневру

Обговоривши ініціативу BRDO, експерти будівельної галузі прийшли до висновку, що вона своєчасна і актуальна, але відзначили, що законопроект ще потребує доопрацювань.

«Законопроект хороший, мені дуже подобається його ідея. Реєстрація як спосіб убезпечити інвестора – чудова ідея. Просто як практикуючий юрист я бачу низку технічних нюансів, які в ньому потрібно доопрацювати », – каже Анжеліка Лівицька.

Саме адміністрування реєстрації договорів по операціях на ринку первинної нерухомості викликало найбільшу дискусію серед експертів.В якості основного варіанту пропонується проводити реєстрацію на основі наявного єдиного електронного реєстру нерухомості, причому привласнювати кожному об’єкту, що будується унікальний і незмінний протягом всього періоду будівництва номер.

Як зазначає начальник управління нормативно-правового забезпечення державної реєстрації департаменту цивільного, фінансового законодавства та законодавства з питань земельних відносин Мін’юсту Анатолій Лещенко, було б набагато простішереалізувати необхідний механізм, якби був містобудівний кадастр, куди вносився б, що будується. Але в поточних умовах він пропонує бути реалістами і працювати з наявними реєстром нерухомості.«У нас же працює реєстр нерухомості, і в ньому в спецрозділ є ми реєструємо право іпотеки на майнові права», – каже він, пропонуючи за аналогією працювати і з реєстрацією прав власності на об’єкт нерухомого майна, який буде побудований в майбутньому.

Таїсія Барінголц підкреслює, що пропонований механізм захисту інвесторів – це тільки перша спроба прописати законопроект. За її словами, офіс BRDO відкритий для співпраці з ринком і готовий вислуховувати ідеї для поліпшення документа.Головне, каже експерт, знайти рішення, яке ефективно допоможе захистити інвестора і зробити ринок прозорішим.

Джерело: abcnews.com.ua

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно