Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Як змусити будгалузь працювати

6149.jpg
 

Посилення відповідальності девелопера і ДАБІ та зменшення кількості непотрібних погоджень – ось що пожвавить галузь.

Крок перший – впровадити Містобудівний кодекс

Необхідно розробити та затвердити основу для роботи галузі, містобудівну конституцію – Містобудівний кодекс України, який регламентував би всю містобудівну діяльність, що складається зтаких позицій:
– планування розвитку територій у часі;
– територіальне зонування;
– планувальна розбивка територій;
– архітектурно-будівельне проектування;
– будівництво (нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт);
– експлуатація об’єктів нерухомості за їх прямим призначенням.

Крок другий – спростити архітектурно-будівельне проектування

Існуюча система проектування, що складається з шести стадій, – недосконала і не потрібна.

З шести стадій – трьох погоджувальних (узгоджуються ескізний проект, техніко-економічний розрахунок і техніко-економічне обгрунтування), дві – затверджувані (на рівні робочого проекту та проекту) і – остання стадія – для будівництва (робоча документація).

Незрозуміло, з якою метою замовникам потрібно узгоджувати ескізний проект, техніко-економічні розрахунки і обгрунтування. Немає нормативної процедури цього узгодження.Безпідставна і не аргументована залежність стадій проектування від категорійності так званої «складності» об’єктів.Відсутня мінімальна нормативна процедура затвердження проекту і робочого проекту об’єктів, які будуються за рахунок недержавних коштів. Немає системи обгрунтованих показників вартості проектних робіт залежно від стадії проектування.

Замість п’яти видів проектної документації пропонується запровадити лише один – «архітектурний проект» або «архітектурно-будівельний проект».Або – просто «проект», який складається з затверджуваної замовником частини, і – робочої документації для безпосереднього будівництва.

Необхідно терміново розробити і затвердити тимчасове положення про порядок розроблення, погодження та затвердження проектів забудови.

Крок третій – удосконалити систему категорій складності

Визначення складності об’єктів будівництва за існуючою методології має п’ять категорій і при цьому характеризується відсутністю конкретних складових, які могли б вказувати на фактори,ускладнюють будівництво. Сам термін: «складність об’єкта» – не відповідає на очевидне запитання: яка саме складність – це складність процесу проектування, технології виробництва будівельних роботи або складність експлуатації?

Різні види складності різних видів діяльності зобов’язані мати свої суворі критерії. Невизначеність таких змушує досвідчених проектувальників ігнорувати на практиці діючу систему, а при розрахунках використовувати звичні методики.

Слід впровадити термінологічне поняття «категорія складності проектування об’єкта будівництва».Розробити класифікацію об’єктів проектування з характеризують їх кількісними параметрами і з відповідними факторами, які на практиці ускладнюють процеси виконання проектних та вишукувальних робіт.

Крок четвертий – змінити порядок проведення експертизи проекту

Існуюча система не має під собою здорового глузду, оскільки передбачає експертизу лише затверджуваних стадій і частини проектної документації, в ході яких об’єкти не будуються.

Будівництво виконується по робочій документації, яка не проходить експертизу і не стверджується, але при цьому повинна розроблятися на основі рішень затверджувальної стадії.У результаті повної безконтрольності процесів на всіх без винятку спорудах будівництво об’єктів на практиці виконується за робочими кресленнями, які не відповідають затверджувальної стадії.В результаті – об’єкти будуються зі значними відхиленнями від раніше затвердженого проекту. А значить – таке будівництво де-факто є самовільним.

При цьому всі рішення по робочому проектуванню приймають замовники на вимогу інвесторів (девелоперів), які не несуть ніякої відповідальності за наслідки – а вони можуть бути непередбаченими і небезпечними.

Необхідно впровадити виборчу експертизу робочої документації (з урахуванням пропозицій замовника та рішення органу Держархбудконтролю) – саме тієї, яка йде безпосередньо на будівництво, і покласти відповідальність за прийняття рішень навідповідних виконавців.

Крок п’ятий – реформувати функції ДАБІ

Документи, з яких починається будівництво, як і ті, якими оформляється приймання в експлуатацію, не мають нічого спільного з реальністю.

Якщо у формі повідомлення про початок будівництва є словосполучення: «повідомляю про початок виконання …», то у формі дозволу на виконання будівельних робіт самого дозволу немає, що позбавляє документ якої логіки.У формі декларації про готовність об’єкта до введення в експлуатацію також нічого не декларується і не заявляється, зате робиться нічим не підтверджена і не аргументована запис: «Вважати закінчений будівництвом об’єкт готовим до експлуатації».

Характерно, що всі вищеперелічені документи підписуються замовником, а органи ДАБІ їх тільки реєструють і не несуть ніякої відповідальності за зміст та правові наслідки цих документів.Єдиний документ, яким орган ДАБІ бере на себе відповідальність, – це сертифікат про завершення будівництва і готовності до введення в експлуатацію. Але й він викликає ряд питань.Зокрема, як можна вважати об’єкт «готовим до експлуатації», якщо в складанні акта готовності не брали участь повноважні представники управителя (балансосодержателя, власника об’єкта) і експлуатуючих організацій?

Висновок: необхідно принципово реформувати контрольні та надглядний функції ДАБІ.

Крок шостий – навести порядок в статистиці здачі в експлуатацію

Зараз будь-який об’єкт, на який виданий Сертифікат ДАБІ про готовність до експлуатації, вважається зданим.Це не відповідає дійсності: як можна експлуатувати приміщення, якщо в ньому відсутня внутрішня обробка і не працюють системи життєзабезпечення? Забудовники, заявляючи, що здали будинок в експлуатацію, таким чином хитрують.При цьому їх дані поповнюють статистику об’єктів, зданих в експлуатацію.

Насправді слід віднести такі об’єкти до певної категорії об’єктів, що знаходяться на завершальній стадії будівництва, або об’єктів незавершеного будівництва.

Лише в цьому випадку статистика квадратних метрів, зданих в експлуатацію, стане, нарешті, коректною.

Джерело: abcnews.com.ua

, , ,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно