Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Як вплине підписання Асоціації з ЄС на вітчизняний ринок нерухомості

439.jpg
 

За останніми підрахунками Державної служби статистики, з початку року в Україні було побудовано житла на 4,03 мільярда гривень.
Це майже на 15% більше, ніж за відповідний період минулого року. Тоді за січень – травень побудували житлової нерухомості на 3,44 мільярда гривень. В цілому ж за минулий рік в Україні збільшилася квартир на 10,58 мільярда гривень.

Втім, тенденції на українському ринку будівництва – не найкращі.В останньому рейтингу прозорості світових ринків нерухомості (Global Real Estate Transparency Index 2014), складеному міжнародною консалтинговою компанією Jones Lang LaSalle (JLL), Україна опустилася з 61 на 74 місце і перейшла в розряд країн з низькою прозорістю (між Панамою і Кувейтом).Причиною цьому, запевняють аналітики JLL, стала політична нестабільність в країні.

Для порівняння, сусідня Польща зайняла в рейтингу 17 місце, закріпивши за собою звання самого прозорого ринку в регіоні.Хоча після вступу до Євросоюзу ціни на нерухомість тут значно зросли – за 2004 рік приблизно на 500 злотих за квадратний метр. Сьогодні ж придбати квартиру в Польщі можна в середньому за 5 тисяч злотих за квадратний метр. Та й в цілому ціни на житло в ЄС зростають.Відповідно до даних Євростату, лише за останній квартал минулого року купити квартиру в ЄС стало дорожче на 0,7%.

Чи змінить Угоду про асоціацію та вступ України в ЗВТ ситуацію на ринку житлової нерухомості і як?Відповіді читайте нижче – у коментарях експертів «Дня».

Віктор Оборський, керівник Департаменту стратегічного консалтингу компанії UTG:

– Житлова нерухомість в Україні орієнтована на внутрішній ринок. І ніяких особливих змін чекати не варто.Іноземці не будуть масово скуповувати у нас нерухомість. Тому що ми – не Монако, Болгарія або Туреччина, де варто було б мати житло крім основного. Також ми не є країною, в яку масово приїжджатимуть / емігрувати люди з ЄС.Відповідно, підписання Угоди про асоціацію та вступ України до Зони вільної торгівлі ніяк не відіб’ється на ринку житлової нерухомості. Як був внутрішній попит, так він і залишився.

Правда, було б добре, щоб і українці могли купувати це житло.Адже у зв’язку із зміною курсу долара щодо гривні ціни на ринку значно змінилися. Тепер вони, звичайно, не в цілому, але поступово піднімаються до того курсу, який зараз є.

Європейські будівельні компанії теж не будуть масово заходити в Україну.Тому що, по-перше, у нас високі ризики на ринку, низький рівень платоспроможного попиту, відсутність доступної іпотеки. По-друге, країна перебуває в стані збройного конфлікту.Навіть якщо він певним чином і буде залагоджено, то все одно в середньостроковій перспективі немає вагомих причин для європейських девелоперів житлової нерухомості приходити до нас.

Крім цього, платоспроможний попит на житло дуже локалізована по великих містах.І у всіх цих містах вже є свої локальні забудовники, що задовольняють цей попит.

Можливо, європейці могли б попрацювати в нішевих проектах з дуже забезпеченими клієнтами. Але їх в Україні це не цікавить.

Лев ПАРЦХАЛАДЗЕ, президент Конфедерації будівельників України:

– Ми сподіваємося, що підписання Угоди про асоціацію з ЄС дасть можливість українським будівельникам виходити на розвиненою і конкурентний європейський ринок.Необхідні умови для цього є: наші будівельники володіють достатнім досвідом і знаннями. Водночас заробітна плата у нас нижче в порівнянні з європейською.

Якщо говорити про вихід європейських компаній на український будівельний ринок, то він можливий за кількох умов, тому що у нас діють специфічні процедури. Іноземні компанії можуть тепер виступати інвесторами або партнерами.

Ціна на нерухомість в Україні залежить від собівартості будівництва, а вона останнім часом зростає через ціни залучених коштів, зростання цін на метал, паливо тощо.Українським будівельним компаніям цікавий європейський фінансовий ринок, оскільки це дає можливість залучати кошти під низькі відсотки (до 5%), що дозволить значно знизити собівартість проекту.

Сергій Злидень, президент Асоціації фахівців з нерухомості України:

– Підписання Угоди про асоціацію з ЄС матиме позитивний вплив на ринок нерухомості України.Договір стане тим дзвіночком, який сповістить іноземних інвесторів, що ризики вкладання інвестицій в економіку нашої держави мінімальні. Тому вже з осені варто очікувати, що інтерес інвесторів з Європи до української нерухомості виросте.Це прямі інвестиції в будівельну галузь, від яких у першу чергу виграють забудовники.

Крім прямих інвестицій, варто очікувати збільшення попиту на нерухомість.Адже поглиблення співпраці з європейськими компаніями призведе до того, що іноземні компанії будуть активніше виходити на вітчизняний ринок. А це означає, що їм, як мінімум, знадобляться офіси і житло для співробітників.

Все це стане причиною пожвавлення на ринку нерухомості. Однак нині говорити про збільшення вартості квадратного метра рано. Ринок зазнав значних втрат, тому навряд чи він найближчим часом зможе вийти на показники минулих років.А це означає, що пропозиція і далі буде перевищувати попит. За нашими прогнозами, ціни почнуть рости лише тоді, коли ринок насититься. За найсприятливіших умовах очікувати цього раніше весни наступного року не варто.

Однак не слід забувати, що інтерес інвесторів до України безпосередньо залежатиме від політичної та економічної ситуації всередині країни.Якщо не вдасться стабілізувати ситуацію на сході чи економіка країни продовжить стагнувати, то очікувати серйозних інвестицій не варто.Тому, щоб будівельний ринок і нерухомості мав можливість отримати додаткові інвестиції з-за кордону, владі слід працювати над забезпеченням політичної та економічної стабільності.

Джерело: ibud.ua

Возможно, Вам также будет интересно