Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Забудовників зобов’яжуть страхуватися

8797.jpg
 

Мають намір підняти Україну в рейтингу Doing Business, уряд зважився на спрощення системи отримання дозволів на будівництво. Але щоб займатися будівництвом стало не надто просто, Кабмін вирішив посилити їх зобов’язання.Зокрема, шляхом встановлення норми про обов’язкове страхування відповідальності за недоліки, пов’язані з конструктивною безпекою будівлі після введення в експлуатацію.

Хто буде головним?

У двох рядках, написаних урядовими реформаторами, ховається величезна робота, яку доведеться виконати двом регуляторам і ринкам – будівельному і страховому. Відповідальними за виконання призначили Мінрегіон і Нацкомфінпослуг.Міністерство за погодженням зі страховим регулятором протягом найближчих трьох кварталів 2016 має розробити і внести на розгляд Кабміну відповідний законопроект про новий вид обов’язкового страхування.

Призначення двох виконавців було логічним, адже страхування відповідальності забудовника лежить на перетині страхової та будівельної галузей. Але це ж створило перший проблему в реалізації вимоги Кабміну.Член Нацкомфінпослуг Олександр Залєтов каже, що основним виконавцем призначений Мінрегіон, при якому, очевидно, і створюватиметься офіційна робоча група.У Нацкомфінпослуг вже почали формування власної робочої групи, щоб визначити основні принципи нового виду страхування.

У той же час в Мінрегіоні пояснюють, що вони відповідальні лише за будівельну галузь, значить, займатися розробкою законопроекту повинні насамперед у Нацкомфінпослуг.Правда, як уточнила начальник управління житлової політики Мінрегіону Світлана Старцева, спільна робота двох відомств в майбутньому обов’язково буде вестися.

Два шляхи

Зарубіжний досвід, розповідає Олександр Залєтов, неоднозначний.В Іспанії, Італії, Фінляндії, Алжирі, Саудівській Аравії та деяких інших країнах такий вид страхування є обов’язковим.У канадському Квебеку, Бельгії, ОАЕ, Кувейті та ще кількох країнах цей бачачи страхування є добровільним, але широко застосовується на практиці.

Яким буде новий вид страхування в Україні і чим він буде регулюватися, поки не знають ні учасники ринку, ні регулятори. Олександр Залєтов каже, що можливі два шляхи реалізації законопроекту.Перший – внесення змін до статті 7 закону «Про страхування», де перераховані види обов’язкового страхування.Можна просто доповнити статтю пунктом «страхування відповідальності за недоліки, пов’язані з конструктивною безпекою будівлі після введення в експлуатацію».Одночасно вноситься відповідна зміна і в закон «Про регулювання містобудівної діяльності». «Це спрощена форма законопроекту», – підсумовує Олександр Залєтов.У такому випадку затверджувати правила та умови проведення нового виду страхування, типову форму договору, розміри страхових сум та тарифну сітку буде встановлювати Кабмін.

Другий варіант – розробка окремого законопроекту, який буде детально регулювати механізм застосування нового виду обов’язкового страхування. «Перший шлях простіше, він більш прохідний технічно.Другий – складніше, але у нього є свої позитиви », – говорить Олександр Залєтов. Наприклад, саме таким способом врегульовано страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів перед третіми особами.

Новина для всіх

На ринку до нової ініціативи уряду належать поки обережно – занадто мало інформації.Як підкреслюють страховики, у тому числі в Лізі страхових організацій України, на сьогодні страхування будівельних ризиків не виділено в окремий вид страхування, тому в консолідованої звітності страхового ринку відсутня відповідна інформація.

Учасники ринку поки дивуються, як за кілька місяців можна буде розробити не тільки законопроект, але і методологію, якщо її не змогли розробити за довгі роки.«Страхування будівельно-монтажних робіт завжди було високоризикових і непопулярним видом, тому з ним мало хто працював.Зазвичай забудовники просто створювали «кишенькові» страхові компанії для такого випадку », – розповідають страховики про найближче схожому вигляді страхування.

Новий вид, як вважає керівник «Страхова компанія« Колоннейд Україна »» Олексій Пилипенко, повинен здійснюватися в комплексі зі страхуванням будівельних робіт і перед їх початком, оскільки потенційний ризик, який може виникнути, відноситься саме доперіоду проведення робіт. У Європі, кажуть експерти, як правило, є гарантійний термін, протягом якого забудовник зобов’язаний усунути дефекти і неполадки, характер і причини яких заздалегідь обумовлені.

Девелопери теж поки не встигли детально проаналізувати можливі наслідки від появи обов’язкового страхування своєї діяльності. Але вигоди в цьому бачать небагато.«Єдиний плюс для забудовника можливий лише при спрощення узгоджувальної процедури будівництва.Але при цьому буде зміщений акцент з державних органів на страхові компанії, які будуть оцінювати ситуацію по благонадійність забудовника (його персоналу), відповідність проектної документації будівельним нормам і швидше за все здійснювати контроль за ходомвиконання будівельних робіт. Плюс необхідно буде це оплачувати », – говорить консультант з юридичних питань компанії UDP Сергій Перчак.Про те, яким саме чином обов’язкове страхування вплине на вартість нерухомості, говорити передчасно, вважають забудовники.

Джерело: abcnews.com.ua

, ,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно