Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Закон про скасування пайової участі – реальний шанс залучити інвестиції в галузь

9197.jpg
 

На початку тижня в парламентському Комітеті з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства відбулася робоча зустріч аналітичної експертної групи у складі учасників будівельної галузі, експертів і законодавців.Зустріч була організована в рамках роботи над законопроектом про скасування обов’язкового пайової участі забудовників, автором якого є заступник голови Комітету народний депутат Петро Сабашук.

У дискусії взяли участь представники Ukrainian Building Community (UBC), Будівельної палати, Конфедерації будівельників України, а також – Асоціації міст України, народні депутати та експерти.

Бурхливий початок

Законопроект про скасування пайового внеску був зареєстрований в парламенті в грудні минулого року. Документ викликав бурхливе обговорення не тільки в галузі, а й у суспільстві в цілому.Зокрема, Ukrainian Building Community вже неодноразово піднімало питання про доцільність стягнення з забудовників пайового внеску – як на зустрічах учасників галузі і представників влади, так і в галузевих ЗМІ.

Що дасть скасування пайової участі забудовників самим забудовникам і наскільки постраждають від цього місцеві бюджети? – Ось ключове питання, на який шукали відповідь учасники дискусії в парламентському Комітеті.

Важкий тягар

На сьогоднішній день пайову участь є гострою проблемою для учасників будівельної галузі, нагадав присутнім народний депутат Петро Сабашук.Забудовники зобов’язані оплачувати свою участь в розвиток інфраструктури місцевості, де вони будують, в таких обсягах: при будівництві житлових об’єктів оплачуються 4%, при зведенні комерційних площ – 10% від кошторисної вартості будівництва, повідомив Петро Сабашук.При цьому чіткої нормативної основи для розрахунку розміру пайового внеску не існує, що створює лазівки для корупції, немає відповідної методології для строго визначення сум, які стягуються з забудовника, підкреслив заслужений будівельник України,дійсний член Академії архітектури Анатоль Кармінський.

З урахуванням того, що термін повної оборотності капіталу у забудовників, зайнятих в сфері комерційної нерухомості, значно більше, ніж у їхніх колег, які будують і реалізовують в роздріб житло, зазначений податок є важким тягарем для інвесторів і девелоперіві не дає розвиватися бізнесу, акцентував народний депутат Петро Сабашук. Це змушує багатьох девелоперів піднімати питання про вихід з бізнесу.Що ж стосується забудовників, зайнятих в житловому будівництві, то вони пакують свою додаткове фінансове навантаження, викликану необхідністю платити пайовий внесок, у вартість квадратного метра.І таким чином перекладають її на приватних інвесторів – простих громадян, які купують житло в новобудові за завищеними цінами.

Перешкода до розвитку

Як зазначив народний депутат Петро Сабашук, наявність пайового внеску не тільки гальмує розвиток українського будівельного ринку, але і є перешкодою для входу на нього нових інвестицій.При наявності податку на нерухомість, а також інших податків, якими супроводжуються будівництво та експлуатація житлових і комерційних будівель, девелопери в Україні, по суті, схильні до подвійного і потрійного оподаткування, що в корені несправедливо і несприятливо длярозвитку галузі, нагадав парламентарій.

В цілому розмір офіційних платежів, що стягуються в процесі будівництва з компанії-забудовника, перевищує 15,2%, зазначила керівник напряму «Будівництво» Better Regulation Delivery Office (BRDO) Олена Шуляк.Це безпрецедентно високий показник – у розвинених європейських країнах він знаходиться на рівні 1,7-3%, в державах Центральної Азії – менше 5%.За оцінкою рейтингу Doing Business, Україна за розмірами обов’язкових платежів, що стягуються з забудовників, займає 176 місце в світі з 189, нагадала експерт.

У той же час представники Асоціації міст України, які брали участь у зустрічі, висловили зі свого боку стурбованість тим фактом, що скасування пайових платежів обернеться хворобливою втратою для місцевих бюджетів.У відповідь експерти галузі призвели фактичні цифри.

За фактом надходження від пайового внеску на тлі інших доходів до місцевих бюджетів виглядають більш ніж непереконливо, розповіла Олена Шуляк.Скажімо, частка доходу від цієї статті в столиці в минулому році склала лише 1,5% від загальної суми дохідної частини бюджету. У Львові за 9 місяців минулого року сума пайового внеску, сплаченого забудовниками, склала 1,72%. У Дніпропетровську – 0,35%.У Харкові – 0,29%, в Миколаєві – 0,02%. У той час як, скажімо, надходження від податку на нерухомість у багатьох містах в рази вище. Скажімо, в Запоріжжі – в два рази, в Дніпропетровську – в п’ять разів, в Харківському регіоні – в 8 раз.

За оцінкою учасників зустрічі, законопроект про скасування пайової участі зобов’язаний бути винесено на розгляд парламентом вже найближчим часом. Тільки таким чином вдасться залучити в галузь додаткові інвестиції і вивести її на докризовий рівень виробництва.

Джерело: abcnews.com.ua

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно