Земля стала дешевше хабарів

За останні два роки ринок землі впав за всіма параметрами. Кількість угод скоротилося мінімум втричі, ціни зменшилися вдвічі, пропозиція перевищує попит у десятки, а в деяких випадках – в сотні разів.
Тільки вниз
Падіння ринку землі почалося ще в 2008 році з настанням попередньої економічної кризи, і з тих пір, як розповідає президент Асоціації «Земельна спілка України» Андрій Кошиль, воно не припинялося.«Іноді здавалося, що ринок досяг дна, але потім виявлялося, що ми копаємо і далі», – іронізує він.
Починаючи з 2014 року падіння тільки прискорилося. Причому настільки, що говорити про землю як про ринок вже вважається непристойно.«Угод зовсім мало, ситуація не дає можливості говорити про тренди», – пояснює Кошиль.
За оцінками Андрія Кошиля, у порівнянні навіть з минулим роком кількість угод купівлі-продажу землі скоротилася приблизно на 50%.За його спостереженнями, на кожного реального покупця припадає близько сотні пропозицій. «Це буквально, а не фігурально», – уточнює він.
Десятиразова вигода
«Чотири роки тому я продав землю по $ 1400 тис. За сотку, а нещодавно викупив її назад по $ 160 за сотку.Коли спочатку зробив відповідну пропозицію, його, природно, відкинули. Я почекав. Через місяць прийшли самі. Можна було б списати це на одиничний випадок, якби не прийшов інший сусід, з пропозицією купити землю у нього.Я назвав йому таку ж суму, була така ж ситуація, але через місяць він теж погодився на угоду », – розповідає експерт із нерухомості Ярослав Цуканов про особистий досвід. Він пояснює, що вибір у продавців невеликий – реальних покупців знайти дуже складно.
$ 150-200 за сотку Цуканов називає обгрунтованою поточною ціною на землю, хоча виставляються ділянки і по $ 600, і по $ 2 тис. За сотку. «Дорожче $ 200 за сотку покупці землю зараз не розглядають», – говорить він.Андрій Кошиль підтверджує, що реальні угоди проходять за ціною $ 200 за сотку або трохи більше, але все одно це кілька сотень доларів. При цьому експерт підкреслює, що резерв для падіння ціни у землі ще є.Він пояснює, що в основному земля раніше належить селянам, які свого часу отримали її за хабарі, а не купили за ринковою ціною, тому їм просто шкода віддавати її задешево, хоча грошей вони фактично не втрачають.
Джерело: abcnews.com.ua
Возможно, Вам также будет интересно
Городские власти планируют выделить 3 млн грн для комплексного обследования моста Патона Звільнення головного архітектора Києва: всі подробиці скандалу