Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

ЖЕКи ліквідують вже влітку

78432_1
 

Останнім часом постійно збільшується кількість скарг на якість послуг, що надають ЖЕКи. І на це є всі підстави, адже плата за комунальні послуги постійно зростає, а позитивних змін у сфері житлового господарства не спостерігається.

уУ свою чергу ЖЕКи на всі запити незадоволених громадян дають практично однакову відповідь: ні на що вплинути не можемо, тому що всі послуги надає монополіст. У такій ситуації виникає резонне питання: навіщо тоді ЖЕКи?
Сьогодні вже стало остаточно зрозуміло, що ці організації не справляються зі своїми обов’язками і не можуть бути хорошими посередниками між мешканцями багатоквартирних будинків та організаціями, що надають комунальні послуги.

В останні роки ця проблема постійно обговорюється на державному рівні, розробляються програми і способи її вирішення. Однак, як виявилося, головна проблема на сьогодні – це недостатня інформованість населення. На всі пропозиції громадськість, яка за багато десятиліть звикла до структури ЖЕКів, дивиться з недовірою.

Закон № 417-VIII «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку» Верховна Рада прийняла ще в липні минулого року. На те, щоб визначитися з формою управління своїм будинком, українцям дали лише рік.

«Завдяки цьому закону з 1 липня всі міське населення з числа тих, хто не має в будинках житлово-будівельних кооперативів або не створив об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, стане рабами», – так прокоментувала закон відома адвокатесса Тетяна Монтян.

Опитування жителів столиці показало, що тільки близько 30 % населення чули про вищезазначений закон, а менша половина має деяке уявлення про те, що свідчать його норми.

Тим часом основна ідеологія нововведення досить кардинальна – повна ліквідація ЖЕКів. Сьогодні цей процес гальмує лише той факт, що не прийнятий інший профільний Закон – «Про житлово-комунальні послуги». Але робота по ньому активно ведеться, і вже в квітні парламентарії обіцяють прийняти законопроект №1518-д, який на сьогодні схвалений в першому читанні і допрацьовується в профільному комітеті.

Відзначимо, що нововведення не просто ламають усталені принципи. Натомість пропонуються варіанти, якими може скористатися кожен житель багатоквартирного будинку. Так що ж нас чекає влітку?

Як тільки вищезазначений закон вступить в силу, ЖЕКи в звичному для кожного з нас розумінні припинять своє існування. До цього часу, як уже було зазначено, кожен житель багатоквартирного будинку повинен встигнути вирішити для себе, хто в подальшому буде піклуватися про те, щоб в квартирі були тепло і вода, і щоб вивозилося сміття. Відзначимо, що якщо мешканці багатоквартирного будинку не будуть згодні і не приймуть таке рішення, то вже влітку органи місцевого самоврядування матимуть право і можливість призначити так званих «управителів». Хто це буде, поки важко сказати. Відомо, що це може бути юр- або фізособа, що перемогло на тендері, організованому місцевою владою, і за певну плату виконує роботу по забезпеченню будинків комунальними послугами. Відзначимо, що і самі ЖЕКи як організації можуть взяти участь у тендері. Такий варіант може виявитися самим звичним, і мешканці будуть як і раніше платити, не отримуючи послуг.

Які наслідки для мешканців може мати призначення управителя? Юристи вважають, що самі різні. Може, пощастить, і управитель будинку стане «другом людини», але, скоріше, вийде навпаки. Управитель, звичайно ж, захоче заробити (це цілком природне бажання), тому плату за свою працю буде брати чималу. І навіть якщо в обмін він надасть якісні послуги, то це буде не по кишені багатьом українцям. А стати злісним неплатником буде небезпечно, адже управитель буде зацікавлений отримати свої гроші і забезпечить себе кваліфікованим юристом, який знайде законні механізми та важелі впливу на кожного неплатника. Більше того, як відзначають експерти, влада все ясніше даютьє зрозуміти, що готові підтримати саме такі починання законодавчо.

Правда, справедливості заради відзначимо, що альтернатива є. Її пропонують вже давно, але поки активної підтримки серед населення вона не набрала через, як уже було сказано, банальної звички терпіти ЖЕКи.

Джерело: sud.ua

, , , , ,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно