Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Зростаюча вакантність офісних центрів у Києві змушує девелоперів знижувати ставки

260.jpg
 

Київські бізнес-центри стають все менш привабливими для орендарів.
У травні була зафіксована рекордна вакантність у столичних офісах – 22,1%, повідомив «Капіталу» керівник департаменту стратегічного консалтингу компанії UTG Віктор Оборський. Наприклад, за даними UTG, в січні цього року вона склала 18,3%.Найбільше постраждав офісний сегмент класу «А» (нові будівлі, розташовані в центрі міста), де в травні вакантність склала 31%, додає Віктор Оборський. За його словами, в центрах класу «В» пустує 20% приміщень.

Подібна ситуація спостерігається і в деяких містах-мільйонниках.Наприклад, у Харкові, за словами генерального директора консалтингової компанії «Проконсул» Вікторії рильцовими, в травні-червні попит на оренду офісів впав на 50-60% в порівнянні з аналогічними місяцями минулого року.В результаті, за її даними, вакантність професійних центрів зросла на 5 п. п., до 15-20%. «Минулого року приміщення активно знімали виробничі компанії, а цього року їх немає», – розповідає вона.

В Одесі, за інформацією директора місцевого агентства нерухомості «Планета» Раїси Березької, вакантність виросла на 7-8 п. п., до 10%. «Багато здається і непрофесійних приміщень», – підкреслює вона.

Паніки серед орендарів офісних центрів Донецька немає, констатує директор рекламного агентства AdFactory Енріке Менендес. «У нашому центрі Green plaza офіси масово ніхто не закриває», – додає він.У травні-червні впав попит на непрофесійні офіси: більшість орендарів скорочують займану площу, додає директор агентства нерухомості «Мегаполіс Донецьк» Олександр Будар. Попит на офіси не знизився у Львові та Дніпропетровську.

Ставки падають.

Попит на офісну нерухомість характеризує бізнес-активність в місті, відзначає Вікторія рильцовими. Але в більшості регіонів вона низька. У багато населені пункти не приходять нові компанії. «У країні йдуть військові дії», – уточнює Віктор Оборський.Ті компанії, які не згортають свій бізнес, скорочують орендовані площі. «Наприклад, дистриб’ютор електроніки скоротив свій офіс в п’ять разів – до 20 кв. м », – зазначає Олександр Будар.

У Києві, на відміну від інших міст-мільйонників, цього року зросла пропозиція. За даними консалтингової компанії JLL, в першому півріччі було введено в експлуатацію 13 бізнес-центрів орендною площею 105,9 тис. кв.м, що на 6,3% менше порівняно з аналогічним періодом минулого року. Але нових орендарів не з’явиться, констатує Віктор Оборський. Більшість угод проводиться за рахунок переїзду орендарів з одного офісного центру в іншій.

Головним інструментом залучення орендаря є невисока ціна, визнає керуючий партнер консалтингової компанії CBRE Сергій Сергієнко. Він пояснює, що орендні ставки в більшості бізнес-центрів прив’язані до курсу долара.За даними JLL, цього року базова ставка оренди приміщень класу «А» становила $ 24-34, а «В» – $ 14-23 за один квадратний метр на місяць.

«Керуючі компанії розраховують ставку по курсу 10 грн за долар», – розповідає Сергієнко і додає, що пільговий курс надається на три місяці – рік. У нових договорах оренди, за його словами, ставки знижені на 10-15% від стартової плати.

У регіонах оренда розраховується в гривнях. Вікторія рильцовими каже, що один харківський бізнес-центр спробував прив’язати орендну ставку до курсу долара, але відмовився від цієї ідеї. «У нього відразу ж почався відтік орендарів», – зазначає вона.Зараз зняти офіс в Донецьку можна за 150-300 грн за кв. м (за рік ціни впали на 15%), у Львові – за 60-80 грн (ставки стабільні), у Дніпропетровську – за 75-150 грн (ціни не змінювалися), у Харкові – за 80-130 грн (падіння на 10 -15%), а в Одесі – за 110-150 грн.(Зниження близько 10%).

Краще не буде.

У 2014 р. в Києві буде введено в експлуатацію на 8% менше офісних центрів в порівнянні з минулим роком – 119,6 тис. кв. м, прогнозує керівник офісної групи компанії JLL в Україні Олександра Глобіна.Девелопери добудовують центри, до будівництва яких вони приступили ще кілька років тому. «Нові проекти зараз ніхто не починає», – додає Сергій Сергієнко. Аналогічна ситуація спостерігається і в регіонах. Але це не дозволить стабілізувати ставки.

За прогнозами Раїси Березької, до кінця року вони можуть знизиться ще на 10%. Ситуація почне стабілізуватися через рік після завершення військової операції на сході країни.На думку Сергієнка, розвиток бізнесу призведе до зростання попиту на офіси в найближчі кілька років. Як тільки великі бізнес-центри будуть заповнені, орендні ставки почнуть активно рости, прогнозує він.

Джерело: bin.ua

Возможно, Вам также будет интересно